Landlord – innowacyjna gra korzystająca z geolokalizacji

Gry z GPS (z jęz. angielskiego Global Positioning System) to nowy typ rozrywki stworzonej z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Landlord Magnat Nieruchomości do zabawy wykorzystuje dane BigData a w filozofii działania nawiązuje do takich tytułów jak gra planszowa Monopoly, gra terenowa Pokemon GO oraz cała seria gier ekonomiczno-strategicznych znanych jako „Tycoon”.

Seria Tycoon powstała na kanwie sukcesu pozycji stworzonych przez Sid Meier’a, gdzie motywem przewodnim wątku głównego jest budowa i zarządzanie przedsiębiorstwem. Najbardziej zasłużone dla gatunku tytuły to Transport Tycoon Deluxe oraz Railroad Tycoon i Rollercoaster Tycoon plus ich kontynuacje. Ostatnia z podanych wyżej pozycji jest szczególnie znaną i powszechnie przychylnie recenzowaną grą, gdzie zadaniem gracza jest budowa, rozbudowa i zarządzanie parkiem rozrywki. Wśród tytułów godnych naśladowania znajdują się Zoo Tycoon, Pizza Tycoon oraz gry pokrewne, takie jak Theme Hospital, Tropico i Dungeon Keeper. Kluczową właściwością tego typu rozgrywki jest przejrzysty interfejs, znakomita grywalność, miła dla oka oprawa wizualna i dobry dźwięk. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz adekwatna cena – te właściwości przyczyniły się do sukcesu tego typu gier. Landlord Real Estate Tycoon nawiązuje do filozofii gatunku Tycoon, ale ta innowacyjna gra skierowana jest przede wszystkim dla użytkowników urządzeń przenośnych.

Co warto wiedzieć o internecie.

Podobna filozofia zabawy towarzyszy graczom Pokemon GO. Celem tej popularnej gry jest kolekcjonowanie demonów zwanych pokemonami. Twórcy Pokemon GO (podobnie jak twórcy gry Landlord) postanowili skorzystać z danych BigData sprzężonych z geolokalizacją i urządzeniami przenośnymi Android. Bazę lokalizacji stanowią realne dane przez co gra nabiera właściwości poznawczo-edukacyjnych. Landlord można użyć do poznania lokalnej bazy punktów usługowych, placówek handlowych i przedsiębiorstw produkcyjnych. Będący w nowym lub obcym otoczeniu użytkownik może skorzystać z walorów tej innowacyjnej gry. Nie trudno wyobrazić sobie osobę, na przykład może to być wydelegowany pracownik lub nowy mieszkaniec okolicy. Osoba taka może poznać lub nauczyć się lokalnej społeczności a przy tym nie poprzestawać na zabawie.

Wraz z rosnącym zasięgiem sieci szerokopasmowej oraz zmniejszającymi się cenami sprzętu wzrosło zapotrzebowanie na ten typ rozgrywki. Segment znany jako „gry terenowe Android” i gry na inne systemy urządzeń przenośnych wciąż poszukuje nowych twórców i programistów. Ma to związek z rosnącym popytem, który wynika z pragmatyczności i praktyczności tego typu zabawy. Gra Landlord Magnat Nieruchomości i inne gry przenośne nie ograniczają gracza wyłącznie do komputera stacjonarnego. Gracze nie są przywiązani lub przykuci do komputera i mogą oddawać się swojej pasji w plenerze, podczas przerw w nauce, w pracy lub podczas nieinteresującej imprezy.

Landlord Magnat Nieruchomości na start oferuje wirtualną walutę w pakiecie startowym dla nowych graczy. Osoba gracza może ją spożytkować na zakup całości bądź części infrastruktury z lokalnej bazy nieruchomości. Wirtualną walutę można dokupić w systemie znanym z większości dzisiejszych gier, tj. za prawdziwe pieniądze. Ważnym elementem rozrywki jest sprawne zarządzanie posiadanymi aktywami. Zakupione pakiety przynoszą zysk, a ten można wykorzystać do kolejnych inwestycji i większego bogacenia się aż po uzyskanie statusu tytułowego magnata.