Tak dla geoenergetyki!
Energia geotermalna jest jednym z rodzajów energii odnawialnej. Dotyczy ona energii termicznej skał, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Za pomocą specjalistycznych wierteł, dokonuje się w ziemi odwiertów, w które wtłaczana zostaje zimna woda. Ta jest wewnątrz ogrzewana przez skały i wychodzi innym otworem na zewnątrz. Wydaje się proste i naturalne, takie też jest.
Geotermalna energia na świecie
Energia geotermalna wykorzystywana jest w 24 krajach, w których istnieje możliwość wydobycia wód geotermalnych. Prym w tej dziedzinie wiedzie Islandia. Nie dziwi to chyba nikogo. Znakiem rozpoznawczym tego kraju są pryskające gejzery. Wykorzystuje się je, jako źródło ogrzewania i ciepłej wody, które co więcej, nie zanieczyszcza środowiska.
Jednak również i nasz kraj posiada bardzo dobre warunki geotermalne. Widać to chociażby po województwie świętokrzyskim – więcej o energii geotermalnej właśnie w tej lokalizacji na www.swietokrzyskie24.pl. Aż 80% powierzchni kraju są to obszary, w których można wykorzystać tego typu energię. Obecnie, funkcjonuje 9 zakładów geotermalnych, a także kilka nowych jest w budowie. Należą do nich: Bańska Niżna, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Czarnków, Słomniki, Lasek, Klikuszowa i Toruń, który jest dopiero w fazie budowy.
Czy energetyka geotermalna ma jakieś wady?
Omawiając tematykę energii geotermalnej, niestety trzeba zwrócić też uwagę na pewne czynniki o znaczeniu negatywnym. Przede wszystkim, inwestycja tego typu są to gigantyczne koszty finansowe, na które często nie stać jest konkretne państwa. Jednak to nie wszystko. Sama eksploatacja bardzo często może powodować problemy ekologiczne, zwłaszcza emisję szkodliwych gazów. Do takich należy zwłaszcza siarkowodór, który oprócz tego, że ma przykry zapach zgniłych jaj, w dużym stężeniu wpływa szkodliwie na ludzki organizm. Specjaliści próbują swoich sił w znalezieniu efektywnej metody eksploatacji, która umożliwiłaby wydobycie bez negatywnego wpływu na środowisko. W perspektywie kurczących się zasobów energii nieodnawialnej, jak węgiel kamienny, gaz ziemny, czy ropa naftowa, wykorzystanie potencjału energii drzemiącej wewnątrz kuli ziemskiej, jest bardzo ważne i przyszłościowe.