Geolodzy lokalizują długo dyskutowaną płytkę w Kanadzie, przy użyciu technologii mapowania 3D.

Istnienie płyty tektonicznej o nazwie Zmartwychwstanie od dawna jest tematem debaty wśród geologów, a niektórzy twierdzą, że nigdy nie była prawdziwa. Inni twierdzą, że przesunął się na boki i w dół, aż do płaszcza Ziemi gdzieś na marginesie Pacyfiku między 40 a 60 milionami lat temu. Geolodzy z University of Houston, finansowani przez National Science Foundation, uważają, że znaleźli zagubioną płytkę w północnej Kanadzie, korzystając z istniejących obrazów tomografii płaszcza, podobnie jak w tomografii komputerowej wnętrza Ziemi.

Co odkryto?

Odkrycia opublikowane w Biuletynie Towarzystwa Geologicznego Ameryki mogą pomóc geologom lepiej przewidywać zagrożenia wulkaniczne, a także lokalizację złóż minerałów i węglowodorów. Jest to również ciekawe odkrycie w kwestii pielęgnacji i konserwacji zabytków – więcej o wpływie tego badania na naturę i zabytki przeczytamy np. na www.odkrywca.com.pl. 'Wulkany powstają na granicach płyt, a im więcej masz płyt, tym więcej masz wulkanów’ – powiedział badacz Jonny Wu. „Wulkany wpływają również na zmianę klimatu. Tak więc, kiedy próbujesz modelować Ziemię i rozumiesz, jak klimat zmienił się od czasu, naprawdę chcesz wiedzieć, ile wulkanów było na Ziemi ”. Wu i Spencer Fuston zastosowali technikę zwaną rozwijaniem płyt, aby zrekonstruować wygląd płyt tektonicznych na Oceanie Spokojnym we wczesnej erze kenozoicznej. Sztywna, najbardziej zewnętrzna powłoka Ziemi, czyli litosfera, zostaje rozbita na płyty tektoniczne.

Dwie płyty – Kula i Farallon

Geolodzy wiedzieli, że na Oceanie Spokojnym znajdują się dwie płyty zwane Kula i Farallon. Była dyskusja o potencjalnej trzeciej płycie, Zmartwychwstaniu, tworzącej pas wulkaniczny wzdłuż Alaski i stanu Waszyngton. „Uważamy, że mamy bezpośredni dowód na istnienie płyty Resurrection” – powiedział Fuston. Korzystając z technologii mapowania 3D, Fuston zastosował technikę rozwijania płyty do obrazów tomografii płaszcza, aby wyciągnąć subdukowane płyty, przed rozłożeniem i rozciągnięciem ich do ich oryginalnych kształtów. Po ” podniesieniu ” z powrotem na powierzchnię Ziemi i zrekonstruowaniu, granice tej starożytnej płyty tektonicznej Zmartwychwstania dobrze pasują do starożytnych pasów wulkanicznych w stanie Waszyngton i na Alasce, zapewniając bardzo poszukiwane połączenie między starożytnym Oceanem Spokojnym a północnoamerykańskimi zapisami geologicznymi — wyjaśnił Wu.