Silnik sklepu internetowego

Sklep internetowy jak zacząć? Sklep w sieci to poważna inwestycja. Każdy szczegół, jak w puzzlach musi pasować do sąsiadujących. Najważniejszym elementem założenia jest aplikacja obsługująca interface. Dostępne są w sieci gotowe programy, które wymagają jedynie dostosowania do specyfiki branży. Warto sprawdzić czym charakteryzuje się jądro aplikacji, czyli jej silnik.

Sklep internetowy – jak zacząć?

Najważniejszym etapem uruchomienia witryny e-commerce jest wybór silnika sklepu internetowego. Wiele zależy od tego wyboru, np. ile pieniędzy będzie trzeba wydać na budowę witryny, jak nowoczesny będzie sklep, czy będzie aktualny za pięć lat itp.

Na rynku oprogramowania e-commerce istnieje wiele platform do tworzenia sklepu internetowego. Różne firmy oferują swoje rozwiązania; w chmurze, płatne, bezpłatne lub w formie systemu SaaS.

Według jakich kryteriów oceniać silnik sklepu internetowego?
Wyróżniliśmy cztery ogólne kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze CMS dla sklepu internetowego:

a) Popularność wśród użytkowników – popularny CMS skupia wokół siebie wielu programistów i jest lepiej zbadany przez użytkowników. Łatwiej zatem o pomoc w razie kłopotów z obsługą.
b) Stosunek cena do funkcjonalności – jeśli silnik jest bezpłatny, bierzemy pod uwagę koszty dodatkowych modułów i udoskonaleń. Sa to zazwyczaj realnie wydane pieniądze.
c) Łatwa obsługa – czasami najbardziej funkcjonalne platformy są bardzo skomplikowane. Tu też musi być równowaga. Obfitość funkcji nic nie da, jeśli trudno je zrozumieć.
d) Możliwości pełnego skalowania – platforma do uruchomienia sklepu internetowego musi być łatwa w dostosowaniu do potrzeb chwili, w przeciwnym razie nie można zgrać jej z wymaganiami stawianymi przez administratora i klientów.